گزارش كارآموزی نرم افزار كامپیوتر رشته کامپیوتر و IT doc

ارسال و دریافت نامه از طریق كامپیوتر را پست الكترونیكی (Email) می گوییم پست الكترونیكی شباهت بسیار زیادی با پست معمولی دارد فرستنده نامه هر زمان كه بخواهد می تواند پیام خود را ارسال كند و گیرنده نیز در هر زمان كه بخواهد می تواند پیام های فرستنده را بخواند یك نام الكترونیكی در واقع یك فایل است وقتی مقصد یك نامه الكترونیكی را اسال می كند، این فایل ا

به صفحه دریافت گزارش كارآموزی نرم افزار كامپیوتر خوش آمدید.

امیدواریم که گزارش كارآموزی نرم افزار كامپیوتر همان چیزی باشد که نیاز دارید.

قسمتی از متن و توضیحات گزارش كارآموزی نرم افزار كامپیوتر را در زیر مشاهده می کنید.

ارسال و دریافت نامه از طریق كامپیوتر را پست الكترونیكی (Email) می گوییم پست الكترونیكی شباهت بسیار زیادی با پست معمولی دارد فرستنده نامه هر زمان كه بخواهد می تواند پیام خود را ارسال كند و گیرنده نیز در هر زمان كه بخواهد می تواند پیام های فرستنده را بخواند یك نام الكترونیكی در واقع یك فایل است وقتی مقصد یك نامه الكترونیكی را اسال می كند، این فایل ا

فرمت فایل: doc

تعداد صفحات: 47

حجم فایل: 58 کیلو بایت

آشنایی با مفاهیم اولیه پست الكترونیك

1- پست الكترونیك

ارسال و دریافت نامه از طریق كامپیوتر را پست الكترونیكی (E-mail) می گوییم. پست الكترونیكی شباهت بسیار زیادی با پست معمولی دارد. فرستنده نامه هر زمان كه بخواهد می تواند پیام خود را ارسال كند و گیرنده نیز در هر زمان كه بخواهد می تواند پیام های فرستنده را بخواند. یك نام الكترونیكی در واقع یك فایل است. وقتی مقصد یك نامه الكترونیكی را اسال می كند، این فایل از یك كامپیوتر به كامپیوتر دیگر می‌رود تا به مقصد برسد و به صندوق پستی سیستم گیرنده رفته و در آنجا ذخیره می‌شود تا گیرنده نامه به ان مراجعه كرده و آن را دریافت كند. پست الكترونیك یكی از مشهورترین سرویس های اینترنت است. سایت های زیادی در اینترنت وجود دارند كه امكان ایجاد صندوق پست الكترونیكی و ارسال و دریافت نامه های الكترونیكی را به صورت رایگان در اختیار كاربران قرار می دهند و معمولاً فضایی از3MB تا 100MB یا حتی بیشتر در اختیار كاربر جهت نگهداری نامه ها می دهند.

پست الكترونیك (Email) ارسال و دریافت نامه از طریق كامپیوتر را پست الكترونیك می گوییم.

2- مزایای پست الكترونیك

از مزایای پست الكترونیك می توان به موارد زیر اشاره كرد:

– سرعت بالا در ارسال نامه ها

عملیات ارسال نامه بدون توجه به مسافت، معمولاً در عرض چند ثانیه انجام می شود و تفاوت نمی كند.

– هزینه پایین

هزینه ارسال نامه به وسیله پست الكترونیك بسیار پایین تر از هزینه ارسال نامه با پست معمولی است. در بسیاری از كشورهای دنیا پست الكترونیك به صورت رایگان در اختیار مردم قرار دارد.

– قابلیت دریافت نامه ها در هر جای دنیا

گیرنده نامه با داشتن یك صندوق پست الكترونیك می تواند در هر كجای دنیا و در هر ساعت از شبانه روز كه بخواهد به صندوق پستی خود دسترسی داشته باشد و نامه‌های خود را دریافت كند.

– امكان ارسال نامه به افراد و گروه های مختلف

در پست الكترونیك می توان یك نامه را بدون داشتن هزینه اضافی، به گروه های مختلف كه ممكن است شامل صدها یا هزاران عضو باشند ارسال كرد.

– استفاده از آخرین اطلاعات علمی، تجاری، فرهنگی و…

یكی از مزایای پست الكترونیك، امكان عضویت در گروه های خبری و فهرست های پستی است كه اعضاء این گروه ها در هر لحظه از آخرین رویدادها و تحقیقات مربوط به آن گروه آگاه می شوند و می توانند در موضوعات مورد علاقه به وسیله پست الكترونیك به بحث و تبادل اطلاعات بپردازند.

– امكان ارسال متن، تصویر، صوت، فیلم و یا هر فایل دیگر

به همراه نامه الكترونیكی می توان فایل های مختلفی را برای گیرنده ارسال كرد.

3- آدرس پست الكترونیك چیست؟

برای آنكه بتوانیم از پست الكترونیك استفاده كنیم، باید یك آدرس پست الكترونیك داشته باشیم. در واقع آدرس پست الكترونیك شبیه صندوق پستی است. هر نامه ای كه به آدرس پست الكترونیك ما ارسال شود، در این صندوق نگهداری می شود و هر نامه‌ای را كه بخواهیم ارسال كنیم از طریق همین صندوق ارسال می شود. در اینترنت سرویس دهنده های پستی وجود دارند كه به كاربران آدرس پست الكترونیك اختصاص داده و عملیات ارسال و دریافت را انجام می دهند.

آدرس پست الكترونیك را می توانیم با عضویت در سایت های سرویس دهنده پست الكترونیك رایگان نظیر Hat mail Yahoo! غیره به دست آوریم. آدرس پست الكترونیك در اینترنت به شكل عمومی user name@ Domain تعریف می شود.

همانطور كه مشاهده می شود، آدرس پست الكترونیك از دو قسمت تشكیل شده است:

– قسمت اول از آدرس پست الكترونیك

نام كاربری یا شناسه ای است كه توسط كاربر انتخاب می شود معمولاً افراد قسمتی از نام یا نام خانوادگی خود را به عنوان نام كاربری انتخاب می كنند.

– قسمت دوم آدرس پست الكترونیك

پس از علامت@ قرار می گیرد، نام حوزه سازمانی یا شبكه سرویس دهنده پستی است. شبكه سرویس دهنده پستی ممكن است ISP باشد كه شما از آن جهت ارتباط با اینترنت استفاده می كنید و یا یك سرویس دهندده پستی رایگان نظیر Yahoo باشد.

4- برنامه های كاربردی استفاده از پست الكترونیك

معمولاً تمامی سرویس دهنده های پستی در اینترنت، امكان خواندن و نوشتن نامه را به صورت متصل به اینترنت (online) به كاربران مید هند. در این سایت ها پس از پرسیدن نام كاربری و كلمه عبور، نامه های رسیده در اختیار كاربر قرار می گیرد و امكان نوشتن و حذف كردن نامه ها وجود دارد. اما برای كسانی كه مكاتبات و نامه‌های زیادی دارند این روش وقت گیر بوده و هزینه بالایی دارد. چون در مدت خواندن یا نوشتن نامه باید كاربر به اینترنت متصل باشد. به همین منظور برنامه های كاربردی زیادی جهت دریافت و ارسال نامه های الكترونیكی به وجود آمدند. این برنامه ها به سرویس دهنده پستی متصل می شوند و نامه های رسیده را دریافت می‌كنند. سپس می توان ارتباط با اینترنت را قطع كرد و به صورت Offline نامه های رسیده را خواند، یا اینكه به صورتOffline نامه ها را نوشت و پس از اتصال به اینترنت، نرم افزار كاربردی این نامه ها از طریق سرویس دهنده پستی ارسال كند. دو برنامه بسیار معروف و محبوب پست الكترونیك Outlook Express محصولات شركت مایكروسافت وnets Cpe Messenger از شركت Netscape است در ادامه با برنامه Outlook Express 6.0 آخرین محصول شركت مایكروسافت آشنا می شویم.

5- آشنایی باOut look Express

برای اجرای نرم افزار Outlook Express در منوی شروع روی آیكنE-mail كلیك می كنیم پس از اجرای برنامه Outlook Express ابتدا پنجرهConnection Dial-up ظاهر می شود تا ارتباط با اینترنت برقرار شود با كلیك بر روی دكمهConnect اتصال به اینترنت انجام می شود از نرم افزار Outlook در حالت Offline نیز استفاده نمود برای این كار روی دكمهWork offline كلیك می كنیم.

1- نوار منو

2- نوار ابزار 1- پوشهInbox

3- پنجره پوشه ها 2- پوشهOut box

اجزای اصلی پنجره 4- پنجره تماس ها 3- پوشهsent Item

Outlook Express 5- پنجره لیست نامه ها 4- پوشهDelet Item

6- پنجره مشاهده متن نامه‌ها 5- پوشه Drafts

7- نوار وضعیت

8- نوار عنوان

6- باز كردن صندوق پستی یك كاربر خاص

ممكن است بر روی یك كامپیوتر به صورت همزمان چند كاربر كار كنند. برای اینكه صندوق پستی هر كاربر از كار دیگر جدا باشد و هر كاربر فقط نامه های خود را مشاهده نماید. در نرم افزار Outlook Express قسمتی به نامIdentities در نظر گرفته شده است كه در این قسمت هر كاربر می تواند برای خود یك Identity تعریف نماید و نامه ها و تنظیمات خود را از دیگر كاربران جدا نماید.

جهت باز كردن یك Identity

1- منویFile گزینه Switch Identity

2- پنجره محاوره ای Switch Identity ظاهر می شود در این پنجره كاربر موردنظر را از لیست انتخاب كرده و دكمهOK را كلیك می كنیم.

جهت ایجاد یك Identity جدید،

1- منویFile زیر منوی Identities و سپس گزینه Add New Identity را انتخاب

2- پنجره New Identity با ز می شود در این پنجره نام خود را تایپ می كنیم و دكمهOK كلیك

3- در صورتی كه بخواهیم جهت ورود به Identity كلمه عبور پرسیده شود، گزینه Requiwe a Password را كلیك می كنیم و در پنجره ظاهر شده دوباره كلمه عبور را وارد می كنیم و دكمهOK را كلیك می كنیم از این به بعد به هنگام ورود به این Identity كلمه عبور خواسته می شود.

7- ایجاد و تنظیم آدرس الكترونیك

ایجاد و تنظیم آدرس پست الكترونیك جدید

1- منوی Tools گزینه Accounts را انتخاب

2- پنجره/Internet Acounts سربرگ Mail

3- سربرگ Mail/Add/Mail پنجره Internet Connection

4- در پنجره كادر Displey Name نام دلخواه و سپس دكمه Next كلیك

5- در پنجره بعدی تنظیمات سرویس دهنده پستی كه از آن برای ارسال و دریافت نامه ها استفاده می كنیم پرسیده می شود تنظیمات این پنجره با توجه به سرویس دهنده پستی متفاوت است. هر سرویس دهنده پستی از نوع خاصی Server استفاده می‌كند معمولاً در راهنمای سایت سرویس دهنده پستی نوع Server و نحوه تنظیم آن آمده است بعد از تنظیمات دكمه Next را كلیك می كنیم.

6- در پنجره بعدی نامAccount و كلمه عبور به سایتی كه از آن آدرس E-mail گرفته‌ایم را وارد كرده و دكمه/Finish/Next بعد از انجام مراحل فوق مشاهده می‌كنیم كه در پنجره Internet Accounts در سربرگ mail یك Account جدید افزوده شده است.

كار با نامه ها

1- دریافت و ارسال نامه ها

برای دریافت و ارسال نامه ها باید در وضعیت Online باشیم در واقع باید به اینترنت وصل باشیم نرم افزار Outlook Express از تنظیمات Dial-up Networking جهت اتصال به اینترنت استفاده می كند جهت ارسال و دریافت نامه ها از نوار ابزار، دمه send/Receive را كلیك می كنیم. با این عمل تمام نامه های جدید از سرویس دهنده پستی دریافت و تمام نامه های آماده ارسال از طریق سرویس دهنده پستی ارسال می‌شود. اگر چند Account یا چند آدرس E-mail تعریف كرده باشیم عمل ارسال و دریافت برای همه آنها انجام می شود در هنگام ارسال و دریافت نامه ها پنجره ارسال و دریافت پیام ها ظاهر می شود.

در این پنجره اجزای زیر مشاهده می شود:

دكمه :Hide با كلیك كردن این دكمه پنجره ارسال و دریافت پیام پنهان می شود. برای نمایش مجدد این پنجره قسمت سمت راست نوار وضعیت را كلیك می كنیم.

دكمه:Stop عملیات ارسال و دریافت نامه ها را متوقف می كند.

دكمه:Details پنجره ارسال و دریافت را بزرگ تر كرده و قسمت جزئیات ارسال و دریافت را در سربرگTasks (وظایف) و سربرگ Error (خطا ها نشان می دهد اگر خطایی در ارسال و دریافت رخ دهد می توان در سربرگ Error مشاهده نمود.

گزینه قطع ارتباط: در صورت انتخاب گزینه Hang up when finished بعد از اینكه ارسال و دریافت نامه ها تمام شد، ارتباط با اینترنت را به صورت اتوماتیك قطع می‌كند.

2- خواندن نامه ها

پس از آنكه عملیات ارسال و دریافت نامه ها انجام شد، اگر نامه جدیدی داشته باشیم پوشه inbol به حالت پررنگ درآمده و تعداد نامه های خوانده نشده را با عدد داخل پرانتز نشان می دهد.

با كلیك كردن روی پوشه Inboh لیست نامه های دریافت شده در پنجره سمت راست نشان داده می شود.

در پنجره لیست نامه ها در مورد هر نامه مشخصات زیر وجود دارد:

: نشان دهنده اولویت تعیین شده توسط فرستنده است.

: نشان دهنده داشتن ضمیمه همراه نامه است.

: نشان دهنده داشتن ضمیر همراه نامه است.

: نشان دهنده این است كه نامه توسط، علامت گذاری شده است.

From : مشخصات فرستنده نامه

Subject : موضوع نامه

Recrived: تاریخ و ساعت دریافت نامه (در سرویس دهنده وب)

در این لیست می توان با كلیك كردن روی هر كدام از 6 مشخصه فوق، نامه ها را بر اساس آن مشخصه مرتب نمود.

به عنوان مثال اگر روی قسمت Received كلیك كنیم، نامه ها بر اساس تاریخ دریافت آنها مرتب می شوند. پس از كلیك كردن روی هر قسمت علامت ؟؟یا ؟؟ در كنار تیتر هر قسمت قرار می گیرد كه نشان هنده ترتیب صعودی یا نزولی بر اساس آن موضوع است.

همه موارد ذكر شده برای مرتب كردن لیست نامه ها را می توان از منوی view / sort By نیز انجام داد.

در قسمت from در لیست نامه ها و در كنار هر نامه آیكن هایی وجود دارد كه هر كدام معنی خاصی دارند. به عنوان مثال اگر یك نامه جدید داشته باشیم و هنوز آن را مطالعه نكرده ایم، آیكن آن به صورت نامه در بسته (؟؟) و تیتر نامه به صورت پررنگ است یا اگر یك نامه را مطالعه كرده باشیم، آیكن آن به صورت نامه درباز (؟؟) است در جدول زیر شكل هر آیكنی و معنی آن آمده است:

آیكن

مفهوم

این نامه یك یا چند فایل ضمیمه دارد

این نامه توسط فرستنده با اولویت بالا ارسال شده است

این نامه توسط فرستنده با اولویت پایین ارسال شده است

این نامه خوانده شده است

این نامه خوانده نشده است

به این نامه پاسخ داده شده است (Reply)

این نامه برای دیگران ارسال شده است (Forward)

برای خواندن یك نامه، عملیات زیر را انجام می دهیم:

1- روی تیتر نامه در پنجره لیست نامه ها، كلیك می كنیم. متن نامه در زیر پنجره لیست نامه ها ظاهر می شود.

2- اگر بخواهیم هر نامه در پنجره مجزایی قابل خواندن باشد، روی تیتر آن نامه دوبار كلیك می كنیم نامه در پنجره مجزایی باز خواهد شد. مشاهده می كنیم این پنجره دارای نوار منو و نوار ابزاری مشابه منوی اصلی است. اما بعضی از گزینه های بلااستفاده از منوها حذف شده اند و در نوار ابزار دو دكمه؟؟ Next و ؟؟Previous اضافه شده است كه امكان حركت به نام بعدی و نام قبلی را می دهد. برای بستن این پنجره می توانیم از دكمه ؟؟ نوار عنوان استفاده كنیم.

برای باز كردن چند نامه، عملیات زیر را انجام می دهیم:

1- ابتدا نامه های مورد نظر را از لیست نامه ها انتخاب می كنیم.

2- جهت انتخاب نام هایی كه پست سر هم هستند كلید Shift را نگه داشته و سپس در ابتدا و انتهای نامه های مورد نظر كلیك می كنیم.

3- در صورتی كه بخواهیم نامه هایی را كه در لیست پشت سرهم قرار ندارند انتخاب نماییم كلید ctrl را پایین نگه داشته و بر روی تك تك نامه های مورد نظر كلیك می‌‌كنیم.

4- جهت باز كردن نامه های انتخاب شده، كلیدEnter را فشار می دهیم یا از منوی file گزینه Open را انتخاب می كنیم.

5- نامه های انتخاب شده در چند پنجره مجزا باز می شوند جهت حركت بین نامه‌های باز شده، در نوار كاربر روی آیكن پنجره نامه مورد نظر كلیك می كنیم.

3- علامت گذاری نامه ها

نامه های الكترونیكی را می توان علامت گذاری كرد تا بعداً بتوان نامه های علامت گذاری شده را آسانتر بررسی كرد. نامه ای كه علامت گذاری می شود هیچ تفاوتی با نامه های دیگر ندارد و علامت گذاشته شده از نظر نرم افزاری Outlook Express مفهوم خاصی ندار و فقط شما می دانید به چه علت این نام را علامت گذاری كرده اید (شاید برای اینكه بعداً با دقت بیشتری آن را مطالعه كنید یا شاید برای اینكه به خاطر داشته باشید كه لازم است به این نامه جواب بدهید).

جهت علامت گذاری نامه ها،

عملیات زیر را انجام می دهیم:

1- اگر بخواهیم یك نامه را علامت گذاری كنیم بر روی ستون ؟؟ نامه مورد نظر كلیك می كنیم.

2- اگر بخواهیم چند نامه را به صورت همزمان علامت گذاری كنیم، نامه های مورد نظر را انتخاب كرده و از منوی Message گزینه flay Message را انتخاب می كنیم.

در مورد علامت گذاری نامه ها به نكات زیر توجه كنید:

نامه هایی كه علامت گذاری شده باشند، یك علامت پرچم قرمز ؟؟ در كنار نام آنها مشاهده می شود.

در صورتی كه بخواهیم علامت گذایر یك نامه را برداریم، كافیست عملیات فوق را تكرار كنیم.

در صورتی كه بخواهیم نامه های علامت گذاری شده را به صورت مرتب و پشت سر هم مشاهده كنیم كافیست برروی علامت ؟؟ عنوان ستون كلیك كنیم.

4- تغییر حالت نامه از خوانده شده به خوانده نشده

تا زمانی كه یك نامه خوانده نشده است آیكن آن به صورت ؟؟ می باشد ولی وقتی خوانده شد آیكن آن به صورت ؟؟ تغییر می كند.

نرم افزار Outlook Express از دو طریق خوانده شدن یك نامه را متوجه می شود:

اگر بر روی عنوان نامه دوبار كلیك كنیم و نامه در پنجره جدید باز شود.

اگر بر روی عنوان نامه كلیك كنیم و چند ثانیه نامه در پنجره اصلی Outlook Express نمایش داده شود.

گاهی اوقات ممكن است نامه ای را باز كرده باشیم و فرصت مطالعه نامه را نداشته باشیم اما چون نامه را باز كرده ایم آیكن آن به صورت نامه خوانده شده تغییر شكل داده است. در این مواقع بهتر است آیكن این نامه را به حالت نامه خوانده نشده تغییر‌ دهیم تا بعداً به خاطر بیاوریم كه این نامه را مطالعه نكرده ایم.

جهت تغییر حالت یك نامه از خوانده شده به خوانده نشده عملیات زیر را انجام میدهیم:

1- در لیست نامه ها، نامه مورد نظر را انتخاب كرده و روی آن راست كلیك می كنیم.

2- از منوی میانبر ظاهر شده، گزینه Make as unread را انتخاب می كنیم.

جهت تغییر حالت یك نامه از خوانده نشده به خوانده شده یكی از روش های زیر را انجام می دهیم:

1- در لیست نامه ها، روی نامه مورد نظر دوبار كلیك می كنیم تا باز شود.

2- روی نامه مورد نظر راست كلیك كرده و از منوی ظاهر شده گزینه Make as Read را انتخاب می كنیم.

5- باز كردن و ذخیره فایل های ضمیمه شده

همانطور كه می دانیم یكی از مزایای نامه های الكترونیكی امكان فرستادن انواع فایل‌ها به صورت ضمیر نامه است. اگر نامه ای به همراه خود فایل ضمیمه ای داشته باشد، در پنجره لیست نامه ها در كنار نامه آیكن قرار دارد.

برای باز كردن و ذخیره فایل های ضمیمه شده مراحل زیر را انجام می دهیم:

1- ابتدا روی عنوان نامه مورد نظر دوبار كلیك می كنیم تا نامه در پنجره مجزایی باز شود.

2- در این پنجره مشاهده می كنیم كه در قسمت Attach (ضمیر)، لیست فایل های ضمیمه شده به نامه نشان داده شده است.

3- برای باز كردن هر فایل روی آیكن آن دوبار كلیك می كنیم. پنجره ای ظاهر می‌شود كه از ما می پرسد كه فایل ضمیر را باز كنیم یا آنكه آن را به صورت یك فایل روی دیسك ذخیره كنیم.

4- در صورت انتخاب Open it فایل ضمیمه باز شده و اجرا می شود مثلاً اگر فایل ضمیمه سندword باشد توسط نرم افزار Microsoft word باز می شود.

5- در صورت انتخاب save it to disk پنجره Attachment as ظاهر می شود.

6- در این پنجره نام فایل و محل ذخیره ان را روی دیسك تعیین می كنیم و دكمه save را كلیك می كنیم.

7- اگر نامه ای چند ضمیمه داشت، برای ذخیره كردن یكباره همه فایل های ضمیمه می توانیم از منوی file گزینه save Attachments را انتخاب كنیم.

نكته- امروزه با گسترش شبكه اینترنت، اكثر ویروس های كامپیوتری توسط نامه الكترونیكی انتقال پیدا می كنند. به همین منظور از باز كردن فایل های ضمیمه مشكوك و به خصوص فایل های ضمیمه اجرای با پسوند EhE خودداری كنید و همواره با آخرین نسخه نرم افزارهای ضد ویروس آن را كنترل نمایید.

6- ایجاد نامه جدید

برای ایجاد نامه جدید یكی از 2 روش زیر را انجام می كنیم.

1- از منوی file گزینه New و سپس mail message را انتخاب می كنیم.

2- دكمه ؟؟ را از نوار ابزار كلیك كنیم پنجره New massage ظاهر می شود. در این پنجره اجزای زیر مشاهده می شود:

لیست انتخاب from

در این كادر در صورت داشتن چند آدرس پست الكترونیك، لیست Account های پست الكترونیك تعریف شده قرار دارد. در واقع این كادر نشان می دهد كه ما با كدام آدرس پست الكترونیكی خود نامه را ارسال می كنیم به صورت پیش فرض آدرس پست الكترونیكی انتخاب می شود كه به صورتAccount پیش فرض تعریف شده باشد.

 


از این که از سایت ما اقدام به دانلود فایل ” گزارش كارآموزی نرم افزار كامپیوتر ” نمودید تشکر می کنیم

هنگام دانلود فایل هایی که نیاز به پرداخت مبلغ دارند حتما ایمیل و شماره موبایل جهت پشتیبانی بهتر خریداران فایل وارد گردد.

فایل – گزارش كارآموزی نرم افزار كامپیوتر – با برچسب های زیر مشخص گردیده است:
گزارش کارآموزی نرم افزار کامپیوتر;آدرس پست الکترونیک چیست;پست الکترونیک

جعبه دانلود

برای خرید و دانلود فایل روی دکمه زیر کلیک کنید
دریافت فایل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *