مقاله در باره جایگاه پولشویی در ایران رشته اقتصاد

مقاله در باره ی جایگاه پولشویی در ایران

به صفحه دریافت مقاله در باره جایگاه پولشویی در ایران خوش آمدید.

امیدواریم که مقاله در باره جایگاه پولشویی در ایران همان چیزی باشد که نیاز دارید.

قسمتی از متن و توضیحات مقاله در باره جایگاه پولشویی در ایران را در زیر مشاهده می کنید.

مقاله در باره ی جایگاه پولشویی در ایران

دسته بندی اقتصاد
فرمت فایل doc
تعداد صفحات 9
حجم فایل 8 کیلو بایت

*مقاله در باره ی جایگاه پولشویی در ایران*

 

 گزارشی پیرامون جایگاه پولشویی در ایران و جهان

پولشویی طبق تعریف سازمان پلیس كیفری ، عبارت است از هر نوع عمل یا اقدام به عمل ، برای مخفی كردن یا تغییر ظاهر و هویت عواید نامشروع ، به طوری كه وانمود شود از منابع قانونی سرچشمه گرفته است . در دو ده گذشته ، سازمان های جنایی با بهره مندی از جهانی شدن اقتصاد و تكنولوژی جدید ارتباطی ، از مبادی پولشویی ، موجب اثرات زیانبار و مخرب اقتصادی ، اجتماعی ، سیاسی و فرهنگی كشورها گردند قانون جلوه دادن پول های حاصل از فعالیت های غیرقانونی و زیرزمینی ، علاوه بر كاهش اشتغال مولد در كشور و تخریب بازارهای مالی ، موجب افزایش فاصله طبقاتی و فساد سیاسی در كشور خواهد شد و براساس بررسی های انجام شده ، میزان پول كثیف در گردش اقتصاد كشور ، مبلغ 11 میلیارد دلار در سال می باشد . تصویب لایحه مبارزه با پولشویی در دولت اصلاحات و تصویب آن در مجلس هفتم ، از اقداماتی می باشد كه می تواند گام مهمی در اجرایی نمودن اصل ( 49 ) قانون اساسی كشور باشد .

ضرورت توجه به پولشویی

« محمد علی ، الف » اقتصاد دان در رابطه با بحث پولشویی می گوید : « فساد مالی ، اقتصادی و به تعبیری كاستلز ، جنایت پدیده اجتماعی می باشد كه عمر آن به قدمت بشر می رسد در آثار بسیاری از مورخین می توان سابقه تطهیر پول را از گذشته های دور برداشت نمود . مخفی كردن دارایی ها و جا به جایی ثروت از طرف بازرگانان و تجار در مقابل حكومت انتقال مالكیت یك قطعه زمین تحت عنوان هبه از طرف فروشنده و پرداخت هدایا از طرف خریدار در زمین هایی كه حق فروش از آنان سلب شده بود ، از جمله سوابقی است كه در تاریخ ثبت شده است . » پولشویی یك پدیده جهانی است كه از طریق جامعه مالی بین المللی صورت می گیرد . برای بیان این اهمیت میزان پولشویی در جهان ، به برخی از آمارهای ارائه شده به شرح ذیل اشاره می گردد . براساس گزارش كمیسیون بانكی icc در دهلی نو به تاریخ دسامبر 2003 ، آخرین آماری كه از میزان پول حاصل از جنایت ارائه شد ،مبلغی حدود 78 تریلیون دلار اعلام گردید و براساس تحقیق صندوق بین المللی پول ، جمع فعالیت های پولشویی برای تطهیر درآمدهای حاصل از جنایت بین 2 تا 5 درصد درآمد ناخالص داخلی دنیا ( GDP ) را تشكیل می دهد و طبق آمار دیگر در اروپا و آمریكا ، قاچاقچیان در دقیقه 23155 دلار درآمد دارند و موفق می شوند 9/99% آن را به حساب های امن بانكی بسپارند و سازمان توسعه و همكاریهای اقتصادی در سال (1993 ) از تطهیر سالانه دست كم 85 میلیارد دلار سود حاصله از قاچاق مواد مخدر خبر می دهد . « احسان . ك » كارشناس اقتصادی در این زمینه می گوید :

 

« پولشویی به عنوان یك جرم سازمان یافته و یك عمل مجرمانه نظر بسیاری از تحلیلگران اقتصادی و جامعه شناسی را به خود جلب نموده و آن را از اعمال جنایتكارانه به حساب می آورند . هم اكنون تلاش های بین المللی تحت نظر سازمان ملل متحد در جریان است تا بكوشد از طریق تبادل تجربیات ، مبارزه علیه پولشویی را در جهان نظم ببخشد و در گزارش سال 1993 سازمان ملل آمده است : « خصیصه اصلی تطهیر منافع حاصل از جنایت ، تا حد زیادی نشان دهنده عملیات جنایات سازمان یافته و بین المللی ماهیت جهانی ، خاصیت انعطاف پذیری و سازگاری با شرایط مختلف ، به كارگیری آخرین فناوری ها و كمك های تخصصی ، عملیات ابتكاری و منابع عظیمی كه در اختیار آنهاست می باشد . كلید موفقیت و گسترش جنایت جهانی ، انعطاف پذیری و چند كاره سازی است ، هم به لحاظ داخلی ، در هر یك از سازمان های جنایی و هم در ارتباط با دیگر سازمان جنایی » .

 

تاریخچه پولشویی

 

واژه پولشویی « money Launderiny » جدیداً وارد مفاهیم اقتصادی و مشمول جرایم گردید. گفته می شود این اصطلاح مالكیت مافیا بر دستگاه های لباسشویی سكه ای در آمریكا گرفته شده است در دهه 1920 گانگسترها مبالغ هنگفتی به صورت نقد از راه اخاذی ، فحشا ، قمار ، قاچاق ، مشروبات الكلی و … به دست می آوردند و ناچار بودند منبعی برای وجوه غیر قانونی خود معرفی نمایند . یكی از راه های رسیدن به این هدف ، خرید واحدهای تجاری قانونی و تلفیق عایدات غیرقانونی خود با عایدات قانونی و مشروعی بود كه آنها از این مركز تجاری به دست می آوردند . دستگاه های رختشویی سكه ای به این دلیل انتخاب شدند كه از طریق این دستگاهها روزانه وجوه نقد زیادی كسب می شد و حساسیتی هم بر نمی انگیخت . در قضیه واترگیت در سال 1973 در آمریكا ، برای نخستین بار اصطلاح پولشویی وارد مطبوعات شد و در سال 1982 ، به متون قضایی و حقوقی آمریكا راه یافت.

 

تعریف پولشویی

 

پولشویی فرایندی است كه صاحبان دارایی های غیرقانونی ، ثروت و دارایی های خود را به صورت قانونی جلوه می دهند و به عبارتی پول كثیف ، غیرقانونی و نامشروع در چرخه ای از مبادلات قانونی گذارده می شود تا پس از خروج از این چرخه قانونی و تمیز جلوه دهد .

 

 


از این که از سایت ما اقدام به دانلود فایل ” مقاله در باره جایگاه پولشویی در ایران ” نمودید تشکر می کنیم

هنگام دانلود فایل هایی که نیاز به پرداخت مبلغ دارند حتما ایمیل و شماره موبایل جهت پشتیبانی بهتر خریداران فایل وارد گردد.

فایل – مقاله در باره جایگاه پولشویی در ایران – با برچسب های زیر مشخص گردیده است:
درباره ی جایگاه پولشویی در ایران,عمل,مخفی کردن,تغییر ظاهر,عواید نامشروع,سازمان جنایی,مخرب اقتصادی,سیاسی,کاهش اشتغال,فساد سیاسی,قانون اساسی,فساد مالی,قاچاقچیان,تاریخچه پولشویی,دانلود ,دانلود مقاله,دانلود تحقیق,دانلود پایان نامه

جدیدترین و بهترین فایل های موجود در اینترنت برای استفاده کاربران در همین سایت گردآوری شده است. در همه زمینه ها می توانید تنها با یک جست و جو فایل خود را پیدا کرده و به سادگی دانلود نمایید. هنگام جست و جوی فایل از کلمات کلیدی موضوع یا عنوان مورد نظر خود استفاده نمایید.

جعبه دانلود

برای خرید و دانلود فایل روی دکمه زیر کلیک کنید
دریافت فایل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *