مقاله درباره حافظ و زندگینامه و اشعار ان رشته تاریخ و ادبیات

دانلود مقاله درباره شرح حال و زندگی نامه حافظ و اشعار و دیوان حافظ

به صفحه دریافت مقاله درباره حافظ و زندگینامه و اشعار ان خوش آمدید.

امیدواریم که مقاله درباره حافظ و زندگینامه و اشعار ان همان چیزی باشد که نیاز دارید.

قسمتی از متن و توضیحات مقاله درباره حافظ و زندگینامه و اشعار ان را در زیر مشاهده می کنید.

دانلود مقاله درباره شرح حال و زندگی نامه حافظ و اشعار و دیوان حافظ

دسته بندی تاریخ و ادبیات
فرمت فایل doc
تعداد صفحات 20
حجم فایل 14 کیلو بایت

*مقاله درباره حافظ و زندگینامه و اشعار ان*


حافظ

تصویری از تذهیبی از نسخهٔ خطی دیوان حافظ که در موزهٔ لندن نگهداری می‌شودخواجه شمس الدین محمد بن محمد حافظ شیرازی (حدود ۷۲۷-۷۹۲ هجری قمری)، شاعر و غزلسرای بزرگ قرن هشتم ایران و یکی از سخنوران نامی جهان است.

بسیاری حافظ شیرازی را بزرگترین شاعر ایرانی تمام دوران ها می‌دانند. بیشتر اشعار حافظ غزل می‌باشد و بن‌مایه غالب غزلیات او عشق است.حافظ به همراه سعدی، فردوسی و مولانا چهار رکن اصلی شعر و ادبیات فارسی را شکل داده‌اند.

1 دیوان حافظ

۲ زندگی حافظ

۲.۱ تولد

۳ زبان و هنر شعری

۴ غزل حافظ

۵ واژه‌های کلیدی حافظ

۵.۱ رند

۵.۲ صوفی

۶ حافظ و پیشینیان

۷ تأثیر حافظ بر شعر دوره‌های بعد

۸ شرح حافظ

۸.۱ شارحان ترک

۸.۲ حافظ پژوهان شبه قاره

۹ حافظ در جهان

۱۰ آرامگاه حافظ

۱۱ فال حافظ

۱۲ رباعیات

۱۳ پانویس

۱۴ منابع

۱۵ جستارهای وابسته

۱۶ پیوندهای بیرونی

 دیوان حافظ

دیوان حافظ که مشتمل بر حدود ۵۰۰ غزل، چند قصیده، دو مثنوی، چندین قطعه، و تعدادی رباعی‌ست، تا کنون بیش از چهارصد بار به اشکال و شیوه‌های گوناگون، به زبان اصلی فارسی و دیگر زبان‌های جهان به‌چاپ رسیده است. شاید تعداد نسخه‌های خطّی ساده یا تذهیب گردیدهٔ آن در کتابخانه‌های ایران، افغانستان، هند، پاکستان، ترکیه، و حتی کشور‌های غربی از هر دیوان فارسی دیگری بیشتر باشد. (ص ص ۲۶۵ – ۲۶۷، ذهن و زبان حافظ)

حافظ به زبان عربی یعنی نگه دارنده و به کسی گفته می‌شود که بتواند قرآن را از حفظ بخواند.

 

زندگی حافظ

تولد

در خصوص سال دقیق ولادت او بین مورخین و حافظ شناسان اختلاف نظر است. دکتر ذبیح الله صفا ولادت او را در ۷۲۷ (تاریخ ادبیات ایران) و دکتر قاسم غنی آن را در ۷۱۷ (تاریخ عصر حافظ) می‌دانند. برخی دیگر از محققین همانند علامه دهخدا بر اساس قطعه ای از حافظ ولادت او را قبل از این سال‌ها و حدود ۷۱۰ هجری قمری تخمین می‌زند(لغتنامه دهخدا، مدخل حافظ). آنچه مسلم است ولادت او در اوایل قرن هشتم هجری قمری و بعد از ۷۱۰ واقع شده و به گمان غالب بین ۷۲۰ تا ۷۲۹ روی داده‌است.سال وفات او به نظر اغلب مورخین و ادیبان ۷۹۲ هجری قمری می‌باشد. (از جمله در کتاب مجمل فصیحی نوشته فصیح خوافی(متولد ۷۷۷ ه.ق.) که معاصر حافظ بوده و همچنین نفحات الانس تالیف جامی(متولد ۸۱۷ ه.ق.) صراحتاً این تاریخ به عنوان سال وفات خواجه قید شده‌است). مولد او شیراز بوده و در همان شهر نیز وفات یافته‌ است.نزدیک به یک قرن پیش از تولّد او (یعنی در سال ۶۳۸ ه‌ق – ۱۲۴۰ م) محی‌الدّین عربی دیده از جهان فروپوشیده بود، و ۵۰ سال قبل ازآن (یعنی در سال ۶۷۲ ه‌ق – ۱۲۷۳ م) مولانا جلال‌الدّین محمد بلخی (رومی) درگذشته بود.درباره زندگی حافظ اطلاعات دقیقی در دست نیست. گفته می‌شود که پدر وی بهاءالدّین نام داشته و تاجر بوده‌است. حافظ کودکی بیش نبود که پدرش را از دست می‌دهد.

 

 

زبان و هنر شعری

همچون همهٔ هنرهای راستین و صادق، شعر حافظ پرعمق، چندوجه، تعبیریاب، و تبیین‌جوی است. او هیچ‌گاه ادعای کشف و غیب‌گویی نکرده، ولی ازآن‌جا که به ژرفی و با پرمعنایی زیسته ‌است و چون سخن و شعر خود را از عشق و صدق تعلیم گرفته ‌است، کار بزرگ هنری او آینه‌دار طلعت[۱] و طینت فارسی‌زبانان گردیده ‌است.

مرا تا عشق تعلیم سخن کرد  حدیثم نکتهٔ هر محفلی بود

مگو دیگر که حافظ نکته‌دان‌ست  که ما دیدیم و محکم جاهلی بود

 

(صفحهٔ ۳۶ حافظ‌نامه، شرح الفاظ، اعلام، مفاهیم کلیدی و ابیات دشوار حافظ، بخش اوّل.)

 


از این که از سایت ما اقدام به دانلود فایل ” مقاله درباره حافظ و زندگینامه و اشعار ان ” نمودید تشکر می کنیم

هنگام دانلود فایل هایی که نیاز به پرداخت مبلغ دارند حتما ایمیل و شماره موبایل جهت پشتیبانی بهتر خریداران فایل وارد گردد.

فایل – مقاله درباره حافظ و زندگینامه و اشعار ان – با برچسب های زیر مشخص گردیده است:
مقاله درباره حافظ و زندگینامه و اشعار حافظ,حافظ شیرازی,زندگینامه حافظ,تاریخچه اشعار و زندگی نامه حافظ,اشعار حافظ,شرح حال حافظ,دیوان حافظ,خواجه شمس الدین محمد بن محمد حافظ شیرازی,زبان و هنر شعری,حافظ و پیشینیان,شارحان ترک,ارامگاه حافظ,دیوان حافظ,دانلود,دانلود مقاله,دانلود تحقیق,دانلود پایان نامه

جدیدترین و بهترین فایل های موجود در اینترنت برای استفاده کاربران در همین سایت گردآوری شده است. در همه زمینه ها می توانید تنها با یک جست و جو فایل خود را پیدا کرده و به سادگی دانلود نمایید. هنگام جست و جوی فایل از کلمات کلیدی موضوع یا عنوان مورد نظر خود استفاده نمایید.

جعبه دانلود

برای خرید و دانلود فایل روی دکمه زیر کلیک کنید
دریافت فایل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *