مقاله خاطره های پرویز دوایی وقصه های ان رشته تاریخ و ادبیات

مقاله خاطره های پرویز دوایی وقصه های ان

به صفحه دریافت مقاله خاطره های پرویز دوایی وقصه های ان خوش آمدید.

امیدواریم که مقاله خاطره های پرویز دوایی وقصه های ان همان چیزی باشد که نیاز دارید.

قسمتی از متن و توضیحات مقاله خاطره های پرویز دوایی وقصه های ان را در زیر مشاهده می کنید.

مقاله خاطره های پرویز دوایی وقصه های ان

دسته بندی تاریخ و ادبیات
فرمت فایل doc
تعداد صفحات 9
حجم فایل 11 کیلو بایت

*مقاله خاطره های پرویز دوایی وقصه های ان*

 

 

امسال برای دوستداران  قصه – خاطره‌های پرویز دوایی، سال خاطره‌انگیزی دارد می‌شود.

 

بعد از چاپ مجموعة «بلوار دل‌های شكسته»، خبر رسید كه ترجمة دوایی از  فیلم‌نامة «جانی گیتار» هم بعد از مدت‌ها مجوز چاپ گرفته است و دوایی در كار آماده‌سازی كتاب «نامه‌های پراگ» نیز هست.

 

به این‌ها اضافه كنید چاپ دوم «ایستگاه آبشار» و چاپ چهارم «تنهایی پرهیاهو» كه در همین هفته به بازار آمدند.

 

ظاهرا نثر  سهل و ممتنع پرویز دوایی دارد ارزش خودش را نشان می‌دهد و روز به روز هواخواهان بیشتری پیدا می‌كند.

 

این دو صفحه پرونده كوچك، برای ادای دین و لذتی كه سال‌هاست از آثار دوایی برده‌ایم شاید كمترین كار ممكن باشد، كه حالا با این خبرهای خوب – كه یك‌جا احاطه‌مان كردند- بهانه و فرصتش به دست آمد.

 

حالا دیگر نوشتن دربارة پرویز دوایی داستان‌نویس (و نه فقط منتقد سینما)، به اندازة سه چهار سال قبل كه برای اولین بار درباره‌اش نوشتم، خیلی عجیب نیست.

 

كم‌كم دارد حقانیت‌اش ثابت می‌شود و خواننده‌های كتاب‌های ادبی، یواش‌یواش می‌پذیرند نوشته‌های دوایی زیر عنوان «قصه» چاپ و درباره‌اش بحث شود. همین الان كه این یادداشت را می‌نویسم مجموعة قصة «ایستگاه آبشار» پرویز دوایی قرار است به چاپ دوم برسد و مجموعه‌های قدیمی‌ترش بعضی‌ها كمیاب‌اند یا به چاپ‌های دوم و سوم رسیده‌اند.

 

ما البته پرویز دوایی را پیش‌تر از این‌ها كشف كردیم. نه با نقد فیلم‌هایش كه به سن ما قد نمی‌داد و معروف‌ترین‌هایش متعلق به اواخر سال‌های 1340 و اوایل 1350 بود، بلكه با بهاریه‌هایی كه تك و توك از پراگ می‌فرستاد و در مجلة «فیلم» آن سال‌ها، هر چند ماه یك بار چاپ می‌شدند.

 

این بهاریه‌ها به سنت معمول ـ كه شاید پایه‌گذارش خود دوایی بود ـ در وصف زیبایی‌های از دست رفته بود و ویترین‌های خوش آب و رنگ و خیابان‌های تمیز و دختربچه‌های زیبا و پسربچه‌های شیطان و البته سینما. دربارة این‌كه چقدر این چیزها خوب بودند و دیگر نیستند.

 

این بهاریه‌ها ـ كه حالا دیگر به نظرم با خیال راحت می‌توانیم اسمش را «قصه‌ها» بگذاریم ـ خط روایی كم‌رنگی داشتند: مثلا یكی سر كوچه منتظر از راه رسیدن یار می‌ماند، یكی دیگر می‌رفت بالای شهر بستنی می‌خورد و برمی‌گشت، آن یكی دربارة سالن پررنگ و نور سینما، فلان حرف را می‌زد و همین‌جور.

 

همة این قصه‌ها راوی اول شخصی داشتند كه بعدا به شخصیت اصلی داستان‌های پرویز دوایی تبدیل شد. این راوی، معمولا فقط یك ناظر معصوم بود. كاری نمی‌كرد و چرخی را نمی‌چرخاند و كاری پیش نمی‌برد.

 

بیشتر فقط تعریف می‌كرد. با آب و تاب و از ته دل تعریف می‌كرد. چیزهای زیبای منظرة روبه‌رویش را جدا می‌كرد و با جزئیات وصفش را می‌گفت.

 

 


از این که از سایت ما اقدام به دانلود فایل ” مقاله خاطره های پرویز دوایی وقصه های ان ” نمودید تشکر می کنیم

هنگام دانلود فایل های پولی حتما ایمیل و شماره موبایل جهت پشتیبانی بهتر خریداران فایل وارد گردد.

فایل – مقاله خاطره های پرویز دوایی وقصه های ان – با برچسب های زیر مشخص گردیده است:
خاطره های پرویز دوایی وقصه های ان,بلوار دل های شکسته,فیلم نامه,ترجمه,نامه های پراگ,نثر,سهل,ممتنع,داستان نویس,منتقد سینما,فیلم,قصه,دانلود ,دانلود مقاله,دانلود تحقیق,دانلود پایان نامه

جدیدترین و بهترین فایل های موجود در اینترنت برای استفاده کاربران در همین سایت گردآوری شده است. در همه زمینه ها می توانید تنها با یک جست و جو فایل خود را پیدا کرده و به سادگی دانلود نمایید. هنگام جست و جوی فایل از کلمات کلیدی موضوع یا عنوان مورد نظر خود استفاده نمایید.

جعبه دانلود

برای خرید و دانلود فایل روی دکمه زیر کلیک کنید
دریافت فایل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *