مقاله حماسه دینی در ادبیات کشورمان رشته تاریخ و ادبیات

مقاله حماسه دینی در ادبیات کشورمان

به صفحه دریافت مقاله حماسه دینی در ادبیات کشورمان خوش آمدید.

امیدواریم که مقاله حماسه دینی در ادبیات کشورمان همان چیزی باشد که نیاز دارید.

قسمتی از متن و توضیحات مقاله حماسه دینی در ادبیات کشورمان را در زیر مشاهده می کنید.

مقاله حماسه دینی در ادبیات کشورمان

دسته بندی تاریخ و ادبیات
فرمت فایل doc
تعداد صفحات 8
حجم فایل 11 کیلو بایت

*مقاله حماسه دینی در ادبیات کشورمان*

 

 

در این جستار، نویسنده با ارایه تعریفى از حماسه دینى، به سیر این‏گونه حماسه‏ها در تاریخ كشورمان پرداخته، ویژگى‏هاى برخى از حماسه‏هاى مهم دینى چون: خاوران‏نامه، حمله حیدرى، صاحبقران‏نامه و مختارنامه را برشمرده است .

 

حماسه دینى در ادبیات كشورمان از روزگار باستان تاكنون، راه درازى را پیموده است . از «یادگار زریران» به عنوان نخستین اثر بازمانده از این‏گونه آثار به زبان پهلوى یاد مى‏شود . در دوران اسلامى، ایرانیان مسلمان بویژه شیعیان، در آثار منظوم فراوانى به شرح فضایل و مناقب بزرگان دین، بویژه شرح رشادت‏هاى امام على (ع) در جنگ‏ها پرداخته‏اند . این‏گونه آثار كه گاه با عناصرى از افسانه، تاریخ و اسطوره درهم آمیخته‏اند، فصل شورانگیزى از ادبیات كشورمان را رقم زده‏اند .

در این جستار، نویسنده با ارایه تعریفى از حماسه دینى، به سیر این‏گونه حماسه‏ها در تاریخ كشورمان پرداخته، ویژگى‏هاى برخى از حماسه‏هاى مهم دینى چون: خاوران‏نامه، حمله حیدرى، صاحبقران‏نامه و مختارنامه را برشمرده است .

پیرایه مردان خدا حیدر كرار

آن هم نسب و هم‏نفس احمد مختار

آن حاجب بار در اسرار پیمبر

آن میر دلیر سپه دین جهاندار

«قوامى رازى»

حماسه نوعى از اشعار وصفى است كه مبتنى بر توصیف اعمال پهلوانى و مردانگى‏ها و افتخارات و بزرگى‏هاى قومى یا فردى باشد، به نحوى كه شامل مظاهر مختلف زندگى آنان گردد . (1)

منظومه‏هاى حماسى از دیدگاه صاحبنظران به انواع مختلفى از جمله: 1 – منظومه‏هاى حماسى اساطیرى و پهلوانى 2 – منظومه‏هاى حماسى تاریخى 3 – منظومه‏هاى حماسى دینى 4 – منظومه‏هاى حماسى مصنوع تقسیم شده است .» (2)

حماسه دینى و مذهبى به توصیف قهرمانى‏هاى بزرگان و اولیاى دینى هر قوم اختصاص دارد . این نوع حماسه به بیان مشكلات و جانفشانى قهرمانان و بزرگانى مى‏پردازد، كه فداكارى آنها نقشى به‏سزا در تكوین و ریشه‏دار شدن دین و مذهب یك قوم ایفا كرده است .» (3)

حماسه‏هاى دینى، یادگار مجاهدت گروهى براى حفظ دین و نبرد با معاندان و برانداختن آداب و رسومى است كه خلاف عقاید دینى تشخیص داده مى‏شود . نخستین حماسه بازمانده از این دست در ایران، یادگار زریران (ayayadgare zareran) است كه متنى حماسى به زبان پهلوى است و شرح و وصف نبرد ایرانیان با خیونان (Hyaona) براى پاسبانى از دین زرتشت است . این داستان را، دقیقى به شعر درآورد و فردوسى هم آن را در شاهنامه گنجانده است و از تاریخ‏نویسان سده‏هاى چهارم تا ششم هجرى، تنها ثعالبى به طور مشروح و با كمى اختلاف از این داستان یاد مى‏كند . (4) در واقع این حماسه مربوط به دوران آغازین دین زرتشت است كه بهترین دوران براى تشكیل حماسه‏هاى دینى بوده است .

پس از اسلام و رواج شعر فارسى، اكثر قریب به اتفاق شاعران فارسى زبان كه خود پرورده دین اسلام بودند، اشعار خود را در خدمت دفاع، تبلیغ و ترویج دین اسلام قرار دادند كه آغاز دواوین اشعار، تحمیدیه‏ها، نعت پیامبر و ائمه اطهار (ع) و خلفه بیانگر این موضوع است . در تاریخ شعر فارسى، اشعار دینى از شاعران مانند كسانى مروزى و ناصر خسرو آغاز شد و بعدا به وسیله شاعران شیعى مذهبى از قبیل: قوامى رازى؛ شاعران قرن ششم هجرى و ابن حسام خوسفى؛ شاعر قرن نهم و محتشم كاشانى؛ شاعر قرن دهم تكمیل شد . پس از آن در تمام دوره صفویه و قاجاریه ادامه یافت این اشعار كه حماسه‏هاى دینى را هم باید در شمار آنها دانست، معمولا در ذكر مناقب یا مصائب اولیاى دین وپیشروان تشیع سروده شده است . رواج این نوع شعر در دوره صفویه كه عهد تقویت مذهب تشیع و رسمى شدن آن در ایران است، كه از هر دوره دیگر بیشتر بوده و در دوره قاجارى نیز ازدواج نیفتاد .

 


از این که از سایت ما اقدام به دانلود فایل ” مقاله حماسه دینی در ادبیات کشورمان ” نمودید تشکر می کنیم

هنگام دانلود فایل های پولی حتما ایمیل و شماره موبایل جهت پشتیبانی بهتر خریداران فایل وارد گردد.

فایل – مقاله حماسه دینی در ادبیات کشورمان – با برچسب های زیر مشخص گردیده است:
حماسه دینی در ادبیات کشورمان,روزگار باستان,یادگار زریران,زبان پهلوی,دوران اسلام,اثارمنظوم,امام علی,افسانه,تاریخ,اسطوره,خاوران نامه,حمله حیدری,صاحبقران نامه,مختار نامه,حیدر کرار,اشعار وصفی,حماسه اساطیری,حماسه مصنوع,تحمیدیه ,دانلود ,دانلود مقاله,دانلود پایان نامه,دانلود تحقیق

جدیدترین و بهترین فایل های موجود در اینترنت برای استفاده کاربران در همین سایت گردآوری شده است. در همه زمینه ها می توانید تنها با یک جست و جو فایل خود را پیدا کرده و به سادگی دانلود نمایید. هنگام جست و جوی فایل از کلمات کلیدی موضوع یا عنوان مورد نظر خود استفاده نمایید.

جعبه دانلود

برای خرید و دانلود فایل روی دکمه زیر کلیک کنید
دریافت فایل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *