دانلود علل ضعف دانش آموزان در درس ریاضی رشته روانشناسی و علوم تربیتی

درس ریاضی ، یكی از اركان مهم تدریس و یكی از پایه های بنیادین در سطوح مختلف تحصیلی می باشد كه مقدمه ورود به سالهای بعدی برای نیل به اهداف مهم جامعه می باشد

به صفحه دریافت علل ضعف دانش آموزان در درس ریاضی خوش آمدید.

امیدواریم که علل ضعف دانش آموزان در درس ریاضی همان چیزی باشد که نیاز دارید.

قسمتی از متن و توضیحات علل ضعف دانش آموزان در درس ریاضی را در زیر مشاهده می کنید.

درس ریاضی ، یكی از اركان مهم تدریس و یكی از پایه های بنیادین در سطوح مختلف تحصیلی می باشد كه مقدمه ورود به سالهای بعدی برای نیل به اهداف مهم جامعه می باشد

دسته بندی روانشناسی و علوم تربیتی
فرمت فایل doc
تعداد صفحات 12
حجم فایل 10 کیلو بایت

علل ضعف دانش آموزان در درس ریاضی

 

مقدمه 
درس ریاضی ، یكی از اركان مهم تدریس و یكی از پایه های بنیادین در سطوح مختلف تحصیلی می باشد كه مقدمه ورود به سالهای بعدی برای نیل به اهداف مهم جامعه می باشد كه هر زمان بـاید مورد اهمیت خاصی از سوی معلمین و دست اندركاران آموزش و پرورش در تمامی پایه ها و مراكز قرار گیرد كه با شاخص قرار دادن این درس ، انتظار می رود جوامع در سالهای آتی نه تنها در این درس به مشكلی برخورد نكرده باشند بلكه بتوانند از عهده انجام مسئولیتهای محوله در رابطه با این درس برآیند . با این مقدمه كوتاه می خواهم در تحقیق خود از علل ضعف دانش آموزان ابتدایی در درس ریاضی بپردازم كه امیدوارم كه مورد اهمیت قرار گیرد. 
در پژوهشی كه در چند مدرسه ابتدایی و چندین كلاس ، علی الخصوص كلاس خودم ، كلاس پنجم مدرسه ابتدایی وحدت شهرستان پارس آباد به انجام رسانده ام به نتایجی برخورد كرده ام كه ذكر آن در این مطلب خالی از لطف نمی باشد. 
« حدود شش سال است كه در كلاس پنجم در دوره ابتدایی به تدریس اشتغال دارم . در این مدت درس ریاضی چندان به نظر من پرنشاط و فعال نیست. از روشهای مختلف تدریس و از وسایل كمك آموزشی و رسانه ای مختلفی برای تدریس این درس استفاده می كنم و در این میان از اولیای دانش آموزان و كتابهای مختلفی كه در این زمینه باشد كمك گرفته ام. پس از تدریس درس مربوطه ، از تك تك دانش آموزان یا بصورت گروهی به نوبت و از روی دفتر اسامی می خواهم پای تخته بیایند تا تمرین مربوط به درس امروز را حل كنند . دانش آموزان هم این كار را انجام می دهند و من هم به طور نظری و هم از جنبه ی عملی نمره ای برای آنها منظور می كنم. 
در حین نوشتن تمرین می خواهم كه همگی توجهشان را به روی تخته سیاه جلب كنند ولی معمولا این كار به صورت فعال و از روی علاقه انجام نمی گیرد. برخی با هم حرف می زنند – برخی می خوابند – برخی درس دیگر می خواند – برخی جدول حل می كند یا گروهی می خندند. به هر طریق این كلاس معمولا بدون فعالیت موثر و یادگیری اكثر دانش آموزان طی می شود. » 
این وضعیت چندان برای من و دانش آموزان خوب نبود تصمیم گرفتم تا آنجا كه می توانم در این وضعیت نامطلوب كلاس ریاضی تغییر و تحولی ایجاد كنم برای اینكار فكر كردم بهتر است نخست از خود دانش آموزان بپرسم كه چرا كلاس درس ریاضی این اندازه بی روح و ناكارآمد است. یك روز تصمیم گرفتم در چنین وضعیتی موضوع را با خود آنان در میان بگذارم . روبه آنان ایستادم ، چند دقیقه ای سكوت كرده و نظاره گر حركات و رفتارشان شدم ؛ چند دقیقه كه به این صورت گذشت . كلاس آرام شد همه سكوت كردند. از دانش آموزان خواستم تمام وسایل روی میز خود را جمع و در بحثی كه می خواستم مطرح كنند و همه نیز قبول كردند. 
روبه بچه ها گفتم : بچه ها همان گونه كه خود شما هم شاهد هستید زنگ ریاضی شما مثل سایر زنگها فعال و موثر نیست . بلكه یك كلاس بی روح و كسل كننده است و نتیجه لازم نیز عاید و مطلوب نیست. من فكر می كنم بهتر است نخست این موضوع را با خود شما در میان بگذارم پرسشی را مطرح كردن تا از نظرهای مختلف دانش آموزان راجع به درس ریاضی و وضعیت آنها آشنا شوم. 

بچه ها نیز با علاقه خاص پذیرفته و در بحث راجع به موضوع شركت جستند. گفتم : بچه ها پرسش من از شما انی است : چرا به درس ریاضی كه یكی از درسهای مهم پایه و اساسی هر درس توجه لازم و كافی را مبذول نمی فرمایید. اگر می خواهید در هر رشته مهم دانشگاهی شركت كنید و وارد بازار كار شوید و به جامعه خود خدمت كنید باید این درس مهم و پایه را در نظر قرار دهید. چون دانستن این درس برای شما لازم و ضروری است اگر می خواهید دكتر و مهندس و … شوید و در جامعه نقش داشته باشید باید حتما درس ریاضی را بلد باشید. موافقید نظرتان را راجع به این درس جویا شوید كه در این موقع شور و هلهله ای راه افتاد : سخنان بسیاری گفته شد خلاصه آنچه گفته شد به شرح زیر است : 
1- از اول ابتدایی تاكنون بسیار از معلمان ما درس ریاضی را جدی نگرفته اند. 
2- بسیاری از معلمان راه و روش تدریس درس ریاضی را بلد نیستند. 
3- از وسایل كمك آموزشی مناسب و كافی استفاده نمی شود. 
4- درس ریاضی خیلی سخت است و نیاز به تمرین و تمركز زیادی است. 
5- به درس ریاضی آن طور كه باید معلمان خود بها نمی دهند و از اهمیت آن ما را آگاه نكرده اند. 
اكثر مطالب گفته شده را یادداشت كردم . با دانش آموزان قرار گذاشتم گاهی اوقات در باره نحوه بهبود كلاس های ریاضی صحبت كنیم و راههایی را كه به نظر میرسد در شیوه تدریس این درس برای بالا بردن كیفیت و بهبود آن بیان كنند تا به نتیجه ای برسیم. 

گردآوری اطلاعات (شواهد1) 
برای این كه بتوانم در باره پرسشی كه مطرح كرده بودم اطلاعات دقیق تری به دست آورم تصمیم گرفتم علاوه بر دانش آموزان موضوع را با همكارانی كه در این زمینه صاحب نظر هستند در میان بگذارم. 
در زنگ تفریح این موضوع را با بعضی از همكارانم در میان گذاشتم و از آنانی كه احساس می كردم علاقه مندتر و آماده تر هستند تقاضا كردم روزی پس از پایان وقت كلاس در این باره كه اتفاقا موضوع تحقیق بنده نیز می باشد صحبت كنیم. در آن جلسه موضوع علل ضعف دانش آموزان ابتدایی در درس ریاضی بود كه آن را مطرح كردم. هر یك از همكاران نظراتشان را اعلام كردند من نیز از نكات عمده حرفهای همكارانم یادداشت برداری می كردم. برخی از مطالب شبیه نظرات دانش آموزان بود. برخی نیز پخته تر و اساسی تر از آن ، روی هم رفته قرار شد یك جلسه ای را با مدیر مدرسه در میان بگذارم. 
مدیر مدرسه پیشنهاد بنده را پذیرفت ،‌ مدیر ضمن تشویق ، به ادامه كار و مطالعه بیش تر پیشنهاد كرد اگـر صـلاح می دانیم موضوع را با چند نفر از والدین دانش آموزان در میان بگذاریم. همین كار را انجام دادیم. نتایج صحبتها را یادداشت كردم. یكی از والدین اطلاعات و اسناد قابل توجهی در این زمینه در اختیار ما قرار داد. این اسناد بین همكاران تقسیم شد و در جلسه مطرح شد. 

تجزیه و تحلیل اطلاعات 
پس از مطالعه اسناد و مدارك و بحثها ، اطلاعات حاصل از این فرایند مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت ، اشكالات و كاستی های كلاس های درس ریاضی تعیین شد. راههای مناسبی برای تقویت بچه ها فهرست شد و خلاصه یادداشت برداری شد. 
خلاصه یافته های اولیه 
برخی علل ضعف دانش آموزان در درس ریاضی به این شرح است: 
1- آشنا نبودن برخی از معلمان به فنون و نحوه تدریس درس ریاضی ( روش تدریس ریاضی) 
2- آموزش ندیدن برخی از معلمان در این زمینه ( معلمانی كه با مدرك دیپلم بدون گذراندن درس دانشگاهی و روشهای تدریس و نحوه بررسی كتب درسی استخدام شده اند طبیعی است كه در تدریس این درس به مشكل اساسی برخورد نموده باشند. 
3- تخصصی نبودن تدریس درس ریاضی در ابتدایی. 
4- بی توجهی معلمان ابتدایی به طرح درس ( شیوه جدید – روش 9 گانه گانیه ) – فقدان ارزیابی كار معلمان در این زمینه. 
5- تمرین نكردن ، بی توجهی به دفتر تمرین درس ریاضی. 
6- تنوع نداشتن تدریس درس ریاضی ، استفاده از روشهای قدیمی و سنتی و حل در تخته سیاه و استفاده نكردن معلمان از روشها و شیوه های نوین تدریس درس ریاضی (به كارگیری مواد آموزشی و … . ) 
7- آشنا نكردن دانش آموزان با اهمیت درس ریاضی و ناشناخته ماندن قلمرو و اهداف درس ریاضی در این سطح. 
8- ناآشنایی برخی از معلمان درس ریاضی به روان شناسی تربیتی و شناخت ذهنی و زبانی كودكان ابتدایی. 
9- نداشتن معیار مشخص در ارزشیابی درس ریاضی. 
10- بی توجهی معلمان به راههای شكوفا سازی خلاقیت های كودكان ابتدایی. 
11- بی توجهی به علایق و انگیزه ها و توان فكری دانش آموزان به هنگام تدریس درس ریاضی. 
12- بی سوادی و كم سوادی برخی از اولیا در نرسیدن به تكالیف و تمرینات درس ریاضی.

جعبه دانلود

برای خرید و دانلود فایل روی دکمه زیر کلیک کنید
دریافت فایل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *