دانلود تحقیق مادربرد چیست؟ رشته کامپیوتر و IT

گاهی اوقات از آن به عنوان برد سیستم یا برد اصلی یاد می شود مادر برد یك برد فیزیكی است كه مدارها و اجزای اصلی كامپیوتر را در خود جای می دهد و شاید مهمترین نقش را در سیستم شما داشته باشد

به صفحه دریافت تحقیق مادربرد چیست؟ خوش آمدید.

امیدواریم که تحقیق مادربرد چیست؟ همان چیزی باشد که نیاز دارید.

قسمتی از متن و توضیحات تحقیق مادربرد چیست؟ را در زیر مشاهده می کنید.

گاهی اوقات از آن به عنوان برد سیستم یا برد اصلی یاد می شود مادر برد یك برد فیزیكی است كه مدارها و اجزای اصلی كامپیوتر را در خود جای می دهد و شاید مهمترین نقش را در سیستم شما داشته باشد

دسته بندی کامپیوتر و IT
فرمت فایل doc
تعداد صفحات 26
حجم فایل 67 کیلو بایت

مادربرد چیست؟

 


مادر برد چیست:؟
گاهی اوقات از آن به عنوان برد سیستم یا برد اصلی یاد می شود. مادر برد یك برد فیزیكی است كه مدارها و اجزای اصلی كامپیوتر را در خود جای می دهد و شاید مهمترین نقش را در سیستم شما داشته باشد. 
اگر پردازشگر را به عنوان مغز سیستم در نظر بگیریدو مادر برد اصلی سیستم و برای تبادل اطلاعات بین اجزای داخلی سیستم شماست. به عبارت دیگر مادر برد یك قطعه الكترونیكی است كه همه اجزا را بدنبال هم می آورد تا یك كامپیوتر شخصی بوجود آید و به شما یك ماشینی كاربردی را هدیه می كند. 
مادر برد فقط محلی برای cpu وحافظه نیست بلكه همه كارتهای جانبی مثل كارت گرافیك, هارد و سی دی رام شما به عنوان پورت خارجی به آن اضافه می شوند. مادر برد BLOS را كه یك بخش تلفیقی كامپیوتر است, در خود جای می دهد. BIOS ساده ترین تركیبات سیستم را كنتر و عمل POST را در هنگام روشن شدن دستگاه انجام می دهد. همچنین جریان داده ها بین سیستم عامل و وسایل محیطی متصل شده به كامپیوتر را مدیریت می كند. 
تفاوت بین مادر بردها:
همه مادر برد ها همانند بوجود نیامدند و می توان تفاوت های زیادی را برای آنها بر شمرد. مهمترین تفاوتهای آنها نوع cpu ای است كه از آن حمایت می كنند مدلهای اسلات حافظه, اسلاتهای اضافی كه شما می توانید از كارتهای صدا و تصویر بیشتری استفاده كنید, حمایت از درایوهای سی دی رام وهارد و سرانجام اتصالات كیبورد, موس و اجزای جانبی دیگر. معمولا بعضی از مدلهای ویژه ای از مادر برد دارای توانایی های گرافیكی وصدایی به صورت آن برد هستند و حتی دارای قابلیت اتصال به شبكه نیز می باشند. بعضی از مادر بردها مجهز به پورت شبكه نیز می باشد. 
بخش های پردازنده:
پردازنده مغز كامپیوتر است و شامل مدارهای محلی می شود كه دستور العمل های از برنامه های كامپیوتر را انجام می دهد یك cpu سه وظیفه مهم دارد: خواندن داده ها, ساختی داده ها, و اغلب نوشتنی داده ها در حافظه یكی از مهمترین تفاوت های بین مادر بردها این است كه, یك نوع خاص از cpu ها را حمایت می كنند برای مثال cpu های pentuum یا cpu های AMD ATHON كه این بخاطر تفاوت فیزیكی اتصالات تراشه ها از یكدیگر است. هر مادر برد نوع ویژه ای از سكوت cpu را دارد و تنها cpu كه در آن سوكت جای می گیرد را می توان در آن مادر برد استفاده كرد. 
این نكته مهمی است كه باید بخاطر بسپاریم بویژه هنگامی كه در حال تنظیم setup با ارتقا سیستم خود هستیم, چون cpu ما باید مادر بردی كه انتخاب كردیم جای داده شود. 
انواع سوكت ها:
تا چندین سال قبل cpu ها روی مادر برد هایی با سوكت PGA كه socket7 نامیده می شدند قرار می گرفتند. این cpu ها به شكل مربعی بودند كه با كارتریج پلاستیكی پوشانده می شدند. (cpu های كارتی) و در پایینی آنها ردیفی از پین ها وجود داشت كه به بخش هایی از cpu متصل می شد و اجازه می داد كه چیست عمل تراشه را كنترل كند. 
از آن پس پردازنده ها سیر تكامل یافته ای را پیمودند. امروزه 5 مدل سوكت را می توان برشمرد كه بر اساس تعداد پین ها نامگذاری می شوند: 
1-سوكت LGA 77b: كه برای cpu های جدید pentum شركت اینتل استفاده می شود مثل سر های xx5, xx 6 xx8 همراه با سری celeronBxx 
2- سوكت 478: كه برای cpu های قدیمی تر اینتل و Celeron شایع است. 
3- سوكت 754: كه برای پردازنده های AMD مدل semperon و تعداد محدودی از Athlon 64 كاربرد دارد. فقط انواع كندتر Athlon 64 از این مدل استفاده می كنند كه این cpu حافظه های دو تایی را حمایت نمی كنند. 
4- سوكت 939: برای مدلهایی پر سرعت تر Athlon 64 به همراه مدل opteron و مدل Athlon 64 طراحی شده است. كه این cpu ها حافظه های دو تایی را حمایت می كنند. 
5-سوكتA: قابل استفاده برای مدل های قدیمی تر AMD مثل Athlon xp و Duron 
قبل از خرید:لازم است كه شما مادر برد و cpu خود را باهم تطبیق دهید. اگر شما قصد خرید پردازنده Athlon 64 را دارید. باید به نوع سوكتی مختلف كه برای این cpu وجود دارد توجه كنید زیرا و ابسته به سرعت به سرعت cpu است برای مثال Athlon 64 34000 در سوكت 754 قرار می گیرد. در حالی كه Athlon 64 3500 در سوكت 939 قرار می گیرد. پردازنده Athlon 64 3200 می تواند در هر دو نوع سوكت 754 یا 939 قرار گیرد. توصیه ما این است كه اگر می خواهید از cpu های AMD استفاده كنید یك مادر برد دارای سوت 39 را انتخاب كنید, زیرا این مادر برد به شما امكان توسعه و ارتقا سیستم را می دهد. مانند اضافه كردن حافظه های دوتایی كه پیشرفت قابل توجهی را در عملیات سیستم بوجود می آورد. 
پردازنده های Intel
در سال 2004 شركت اینتل مدل طبقه بندی cpu را تغییر داد و بجای طبقه بندی سرعت بر حسب GH2 مدل شماره گذاری كوتاهی را برگزید. اكنون cpu های تولید شده توسط شركت اینتل در خانوداده های جداگانه طبقه بندی می شوند كه در داخل این طبقه بندی بالاترین شماره مربوط به سریعتری cpu است. برای مثال pentium 4 660 با سرعت 316 گ. همچنین عمل می كند در حالی كه pentium 4 630 با سرعت 3 گ. همچنین كار می كند. اگر شما فكر می كنید سیستم شماره گذاری جدید گیج كننده است نگران نباشید زیرا اكثر فروشنده ها تمایل به استفاده از سیستم قبلی را دارند. 
در این سیستم جدید 4 خانواده اصلی cpu های اینتل به شرح زیر است. 
1- سری celeron (3xx): cpu های این دسته برای سیستم های كم قیمت طراحی شده اند و نسبت به دیگر cpu های شركت اینتل حافظه داخلی زیادی ندارند. 
2- سری pentium 4 (5xx): cpu هایی حد واسط هستند كه نسبت به cpu هایی celeron سریعتر اما فاقد گستردگی 64 بیتی هستند. 
3- سری Pentium 4 EM64 T(6xx) :همان cpu های 64 بیتی هستند شاید آنچه كه در cpu های AMD Athlon 64 دیده می شود كه بهترین انطباق را با ویرایش جدید ویندوز XP, 64 بیتی دارند و می توانند اكثر قابلیتهای آن را به اجرا درآورند. 

 

فهرست مطالب
 

مادر برد چیست:؟ 1
تفاوت بین مادر بردها: 1
بخش های پردازنده: 2
انواع سوكت ها: 2
پردازنده های Intel 4
سیستم های مجهز به cpu و cpu های دو هسته ای: 5
جیپست: 5
تولید كنندگان چیپست: 6
انتخاب یك چیپست: 7
حافظه: 7
هارد درایوها: 9
EIDE Parallel ATAS: 9
Serial ATA (SATA): 10
SCSI 11
وسایل جانبی 11
پورت USB 11
پورت Fire wire 12
قابلیت ها 13
اسلات PCI: 14
اسلات AGP 15
اسلات PCI Express 15
اسلات ISA 17
ویژگیهای آن برد: 17
كارتهای گرافیك آن بورد: 18
كارت صدای آن برد 18
كارت شبكه آن برد: 19
بلوتوث آن برد 20
كارتهای انتخابی 20
فاكتورهای شكل دهنده مادربردها 21
نحوه كار BIOs و POST 22
BIOS های دوتایی 23
RAID – Controller 23

جعبه دانلود

برای خرید و دانلود فایل روی دکمه زیر کلیک کنید
دریافت فایل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *