خانه / علوم اجتماعی / تحقیق در مورد کار رشته علوم اجتماعی doc
تحقیق در مورد کار «كار» جوهره فكرى و عملیاتى انسان در محیط طبیعى و اجتماعى است انسان به واسطه فعالیت اندیشه وعملیات جوارحش توانسته كار كند وبا تغییر محیط پیرامونى، شرایط بهترى براى زندگى اش فراهم بیاورد مفهوم كار در دو دوره طولانى حیات انسان یعنى آن زمان كه بدون هیچ دخل و تصرفى در طبیعت به جمع آورى خوراك مى پرداخته و دوره بعدى كه براى تأمین مایحت

تحقیق در مورد کار رشته علوم اجتماعی doc

به صفحه دریافت تحقیق در مورد کار خوش آمدید.

امیدواریم که تحقیق در مورد کار همان چیزی باشد که نیاز دارید.

قسمتی از متن و توضیحات تحقیق در مورد کار را در زیر مشاهده می کنید.

تحقیق در مورد کار «كار» جوهره فكرى و عملیاتى انسان در محیط طبیعى و اجتماعى است انسان به واسطه فعالیت اندیشه وعملیات جوارحش توانسته كار كند وبا تغییر محیط پیرامونى، شرایط بهترى براى زندگى اش فراهم بیاورد مفهوم كار در دو دوره طولانى حیات انسان یعنى آن زمان كه بدون هیچ دخل و تصرفى در طبیعت به جمع آورى خوراك مى پرداخته و دوره بعدى كه براى تأمین مایحت

فرمت فایل: doc

تعداد صفحات: 7

حجم فایل: 228 کیلو بایت

تحقیق در مورد کار

مقدمه

«كار» جوهره فكرى و عملیاتى انسان در محیط طبیعى و اجتماعى است. انسان به واسطه فعالیت اندیشه وعملیات جوارحش توانسته كار كند وبا تغییر محیط پیرامونى، شرایط بهترى براى زندگىاش فراهم بیاورد. مفهوم كار در دو دوره طولانى حیات انسان یعنى آن زمان كه بدون هیچ دخل و تصرفى در طبیعت به جمعآورى خوراك مىپرداخته و دوره بعدى كه براى تأمین مایحتاج غذایىاش شروع به مهاجرت مىكند، مفهوم سادهاى بوده است، اما از وقتى «ابزارسازى» در كنار این نوع زندگى، ظاهر مىشود، این مفهوم را با تغییراتى مواجه مىكند. در واقع ابزارسازى آدمها را در دو سو تقسیمبندى مىكند؛ افرادى كه فقط روى زمین كار مىكنند و عدهاى كه امكانات و ابزارهاى كار روى زمین را فراهم مىكنند. این عده همان صنعتگران یا پیشه وران بودند. از طرفى جامعه انسانى وقتى گسترش مىیابد خود به خود تقسیم اجتماعى كار نیز توسعه پیدا مىكند. به تدریج با توسعه جوامعى كه به صورت خانوادگى و خویشاوندى زندگى مىكردند نماد حكومت ظاهر مىشود. و در نهایت به دوران پیدایش صنعت جدید مى رسیم كه با ماشین بخار آغاز مىشود و تحول عمدهاى را در مفهوم كار و تولید ایجاد مىكند. این تحولات از یك سو و گستردگى جمعیتى زمین دست به دست هم دادند و دنیاى جدید را به وجود آوردند كه به دنبال خود تبعات، مفاهیم و مشكلات خاص خود را داشت و باز در پاسخگویى به این تحولات و تبعات، جامعهشناسى به مفهوم جدید خود قد علم مىكند.

اما یكى از دغدغههاى ابتدایى جامعهشناسان بنیانگذار، وضع جامعه پیش از دوران سرمایهدارى و صنعتى در مقایسه با دوران مدرن است. یكى از این جامعهشناسان، «امیل دوركیم» فرانسوى است كه مشخصاً پایان نامه و رساله دكتراى خودش را معطوف تقسیم كار اجتماعى در جامعه بشرى مىكند و بررسى این موضوع را در جامعهصنعتى مدنظر قرار مىدهد.

فایل مفید دیگر:  بررسی سرقت، زمینه های فردی و اجتماعی و راهكارهای پیشگیری از‌‌‌‌‌ آن رشته علوم اجتماعی doc

واقعیت این است كه تحول عظیمى در سامانههاى كار بشر چه به لحاظ فكرى و چه به لحاظ فعلى در دوران مدرن ایجاد مىشود. آدمها كه تا پیش از دوران صنعتى شدن به لحاظ حرفهاى، مشابهتهاى زیادى با هم داشتند در حوزههاى كارى متعددى جاى مىگیرند و همین تقسیم نوین كار اجتماعى، تحولات فكرى و ارتباطى را در جامعه صورتبندى مىكند. البته در كنار امیل دوركیم، «ماركس وبر» آلمانى نیز وجود دارد كه بویژه در حوزه «بروكراسى و سیستم ادارى» نظراتش را بیان مىكند.

به طور خلاصه باید بگویم آنچه ماحصل زندگى مدرن بشر است اینكه افراد با برخوردارى از آموزشهایى كه عموماً بیرون از خانواده صورت مىگرفته، امكانى را براى خود و جامعه فراهم مىكردند كه در آن، همزمان با خدماتى كه به جامعه مىدهند خدماتى را نیز از جامعه گرفته و به زندگى خود ادامه دهند. از مشخصههاى دوران جدید، سازمانبندى پیچیده جامعه بشرى در سازمانهاى كارى است. ببینید، كسانى هستند كه كار دستى مىكنند، كسانى كار فكرى یا مجموعهاى از این دو اما حضور این عناصر در سازمان اجتماعى به نام كارخانه، اداره و… چرخه آن كار را به پیش مىبرد. در واقع آدمها در شرایط جدید با همكارى سلولى و اجزایى، امكان فراهم شدن یك هدف از یك سازمان كارى را محقق مىكنند.

اما درباره سؤال شما كه از كى بحث «اخلاق كار» مطرح مىشود به نظر مىرسد اخلاق كار با ظهور جامعه بشرى مىتوانست مطرح باشد اما در جامعه مدرن، «اخلاق كار» از ویژگى و اهمیت بیشترى برخوردار است. ما مىتوانیم این تعریف ساده از «اخلاق كار» را ارائه كنیم كه فردى كه در یك جایگاه شغلى قرار مىگیرد:

۱- صلاحیت انجام آن كار را داشته باشد.

۲- بخواهد و بتواند این كار را در چارچوب تعریف شده انجام دهد.

بنابراین اگر این دو شرط مترتب بر افراد شاغل باشد «اخلاق كار» به صورت مطلوبى رعایت مىشود.

فكر مىكنید بحث «اخلاق كار» تا چه حد معطوف به «جامعه» و «روابط اجتماعى» است؟ یك فرد به تنهایى وزن بسیار كوچكى در برابرغول پیچیده روابط كارى دارد و این روابط اگر شاكله «اخلاق مدارى» نداشته باشد معلوم است كه فرد نخواهد توانست در این سیستم تأثیرگذار باشد.

 


از این که از سایت ما اقدام به دانلود فایل ” تحقیق در مورد کار ” نمودید تشکر می کنیم

هنگام دانلود فایل هایی که نیاز به پرداخت مبلغ دارند حتما ایمیل و شماره موبایل جهت پشتیبانی بهتر خریداران فایل وارد گردد.

فایل – تحقیق در مورد کار – با برچسب های زیر مشخص گردیده است:
تحقیق در مورد کار

جعبه دانلود

برای دانلود فایل روی دکمه زیر کلیک کنید
دریافت فایل

همچنین ببینید

دانلود بررسی مقدماتی كاربرد نظریه سرمایه اجتماعی در تحلیل وضعیت تامین اجتماعی در ایران 19 ص رشته علوم اجتماعی zip

دانلود بررسی مقدماتی كاربرد نظریه سرمایه اجتماعی در تحلیل وضعیت تامین اجتماعی در ایران 19 ص تحقیق بررسی مقدماتی كاربرد نظریه سرمایه اجتماعی در تحلیل وضعیت تامین اجتماعی در ایران 19 ص مقاله بررسی مقدماتی كاربرد نظریه سرمایه اجتماعی در تحلیل وضعیت تامین اجتماعی در ایران 19 ص بررسی مقدماتی كاربرد نظریه سرمایه اجتماعی در تحلیل وضعیت تامین اجتماعی د

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *